Patent Lisans İşlemi

Patent Lisans İşlemi

Patent, sahibine üretim ve kullanım hakkı verdiği gibi satış ve kullandırma yöntemi ile gelir imkanı da sağlamaktadır. Bir patentin sahibi tarafından verilen kullanım hakkı lisans olarak adlandırılır.

Lisans; inhisari lisans veya inhisari olmayan lisans şeklinde verilebilir.

İnhisari lisans kapsamında patent sahibi hakkını saklı tutmadıkça patentini kendisi kullanamadığı gibi başkalarına da kullanım hakkı veremez.

İnhisari olmayan lisans kapsamında patent sahibi kendisi patenti kullanabileceği gibi başkalarına da bu hakkı verebilmektedir.

Lisans sözleşmeleri mutlaka Türk Patent Enstitüsü siciline kayıt edilmelidir.

Kanundan kaynaklı yetki ile buluş sahibi lisans sözleşmesi yapmaya mecbur kılınıyor ise bu durum zorunlu lisans olarak adlandırılmaktadır.

Argeye yatırım yaparak buluşlarına önem veren firmalar için lisans anlaşmaları gelir sağlamaktadır. Patentler üzerindeki lisans talepleri , o patentin ne kadar değer gördüğünün ve sanayiye uygulanabilir olduğunun kanıtıdır. Bu durum patent sahiplerinin gerçek anlamıyla da buluş yaratabildiklerinin de bir göstergesidir. Ticarileşebilen bir patent katma değeri yüksek buluş demektir.

Patent lisans işlemleri hak kaybı yaratabilecek anlaşmalar olduğundan konusunda uzman vekil firmalar tarafından yapılması önerilmektedir.Lisans sözleşmelerinin hazırlanması özel bir uzmanlık gerektirmektedir.


Patent Lisans İşlemi hizmetimiz ile ilgili 7/24 Whatsapp hattımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Online ödemede tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı


Neden MGR?

Tecrübelidir. Konusunda uzman danışmanlarımız size en doğru çözümü sunmaktadır.

Güvenilirdir. Web sitesi üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar 2048 bit EV SSL ile şifrelenmektedir ve tarafımızdan size gönderilen tüm e-postalar digital olarak imzalanmaktadır.

Takipçidir. Aldığınız hizmet ile ilgili süreçleri özenle takip ediyor, belirli periyodlarla sizleri bilgilendiriyoruz.

Sektörlerinin lider firmaları bizi tercih etmektedir. Referans sayfamızı incelemek ister misiniz?

Ücretsiz Danışma Formu

Bilgi alabilmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.