Tasarım Lisansı

Tasarım Lisansı

Tasarım, sahibine üretim ve kullanım hakkı verdiği gibi satış ve kullandırma yöntemi ile gelir imkanıda sağlamaktadır. Tasarım lisansı, bir tasarımın sahibi tarafından verilen kullanım hakkı olarak adlandırılır.

Lisans; inhisari lisans veya inhisari olmayan lisans şeklinde verilebilir. İnhisari lisans kapsamında tasarım sahibi hakkını saklı tutmadıkça tasarımını kendisi kullanamadığı gibi başkalarınada kullanım hakkı veremez. İnhisari olmayan lisans kapsamında tasarım sahibi kendisi tasarımı kullanabileceği gibi başkalarınada bu hakkı verebilmektedir. Lisans sözleşmeleri mutlaka Türk Patent ve Marka Kururumu siciline kayıt edilmelidir.

Yeniliğe yatırım yaparak tasarıma önem veren firmalar için lisans anlaşmaları gelir sağlamaktadır. Tasarımlar üzerindeki lisans talepleri, o tasarımların ne kadar değer gördüğünün ve sanayiye uygulanabilir olduğunun kanıtıdır. Bu durum tasarım sahiplerinin gerçekten yenilikçi çizgiler yakalayabildiklerinin bir göstergesidir. Ticarileşebilen bir tasarım katma değerli yüksek ürün demektir.

Tasarım işlemleri hak kaybı yaratabilecek anlaşmalar olduğundan konusunda uzman vekil firmalar tarafından yapılması önerilmektedir. Lisans sözleşmelerinin hazırlanması özel bir uzmanlık gerektirmektedir.


Tasarım Lisansı hizmetimiz ile ilgili 7/24 Whatsapp hattımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Online ödemede tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı


Neden MGR?

Tecrübelidir. Konusunda uzman danışmanlarımız size en doğru çözümü sunmaktadır.

Güvenilirdir. Web sitesi üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar 2048 bit EV SSL ile şifrelenmektedir ve tarafımızdan size gönderilen tüm e-postalar digital olarak imzalanmaktadır.

Takipçidir. Aldığınız hizmet ile ilgili süreçleri özenle takip ediyor, belirli periyodlarla sizleri bilgilendiriyoruz.

Sektörlerinin lider firmaları bizi tercih etmektedir. Referans sayfamızı incelemek ister misiniz?

Ücretsiz Danışma Formu

Bilgi alabilmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.