Marka İzleme

Marka İzleme

Bir markanın tescil edilmiş olması markaya tam olarak koruma sağlamamaktadır. Markalar kanununa göre müracaatı yapılmış olan bir başvuru öncelik ile uzman incelemesine tabi tutulur, daha sonra ise resmi markalar bülteninde yayınlanmaktadır. Bu işleyiş gereğince resmi markalar bültenin takibi ve markaların izlenmesi oldukça önem taşımaktadır. Marka izleme , markamızın benzerlerinin tescil olmasını engelleyebilmek adına tek geçerli yoldur.

Marka izleme işlemi resmi markalar bülteninde her ay yayınlanan yaklaşık 3000 adet marka arasında benzerlik araştırması yapılmakta ve düzenli olarak marka sahipleri ile her ay raporlar halinde paylaşılmaktadır. Benzer olduğu düşünülen markalara hazırlanacak itiraz dosyaları ile birlikte başvurusu yapılan müracaatların iptali mümkündür.

Marka; firmanın sektörde ki yüzüdür. Firmanızın saygınlığının, bilinilirliğinin ve kalitenizin ölçütüdür. Olası taklitler markamızın saygınlığına zarar verebilir. Markanın tescili maalesef ki taklidi önleyememektedir. Bu sebep ile tescil edildikten sonra taklitleri önleyebilmek adına profesyonelce yapılan takip bu durumun önüne geçecektir.

Ayrıca sektörünüzde yapılan yeni marka müracaatlarını da görebilmek firmanız adına aydınlatıcı olacaktır.

Marka izleme işlemi;

- Marka adına göre

- Firma adına göre

- Sınıf listesine göre yapılabilmektedir.

Marka izleme işlemi yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı içinde oldukça önemlidir. Özelliklede benzerlik araştırması yapılmayan ülkelerde benzer hatta birebir markaların tescil almaları mümkündür. Bu sebep ile yurtdışında yapılacak marka izleme işlemi markanın özgünlüğünün korunması ve taklidin önlenmesi için gereklidir.


Marka İzleme hizmetimiz ile ilgili 7/24 Whatsapp hattımız üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Online ödemede tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit imkanı


Marka İzleme ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Resmi markalar bülteninde markamıza benzer olarak yayınlanan bir markaya istediğimiz zaman itiraz edebiliyor muyuz?

Resmi markalar bülteninde yayın süresi 2 aydır. Bu 2 aylık süre içerisinde yayınlanan markaya itiraz etme hakkımız vardır.

Yayın süresi içerisinde itiraz etmediğimiz bir markanın iptali mümkün müdür?

Yayın süresi içerisinde itiraz yapılmayan bir markanın iptali ancak dava yolu ile mümkündür. Dava süreçleri oldukça maliyetli ve zaman alıcı olduğu için yasal süreler içerisinde markanın izlenmesi oldukça önem kazanmaktadır.


Neden MGR?

Tecrübelidir. Konusunda uzman danışmanlarımız size en doğru çözümü sunmaktadır.

Güvenilirdir. Web sitesi üzerinden gönderdiğiniz tüm mesajlar 2048 bit EV SSL ile şifrelenmektedir ve tarafımızdan size gönderilen tüm e-postalar digital olarak imzalanmaktadır.

Takipçidir. Aldığınız hizmet ile ilgili süreçleri özenle takip ediyor, belirli periyodlarla sizleri bilgilendiriyoruz.

Sektörlerinin lider firmaları bizi tercih etmektedir. Referans sayfamızı incelemek ister misiniz?

Ücretsiz Danışma Formu

Bilgi alabilmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.